Cumhurbaşkanlığı'nın filosu ''sır'' oldu!

Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olan VIP uçakların sayısı 13 uçak, 3 helikoptere ulaştı ancak bu sayılarla ilgili sorulara Cumhurbaşkanlığı "konunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı" dedi. Ulaştırma Bakanlığı ise "bizim bilgimiz yok" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı'nın filosu ''sır'' oldu!
A+ A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyesi bakanların ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının kullandığı devlete ait çok sayıda uçak var.

Bu uçakların sayısı konusunda bir netlik yok. Israrlı sorulara rağmen resmi açıklama yapılmıyor.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “konunun muhatabı Ulaştırma Bakanlığı” diyerek topu bakanlığa atarken, Ulaştırma Bakanlığı'ndan “Bizim bilgimiz yok” yanıtı veriyor.

Derinlemesine bir araştırma yapıldığında, özellikle Erdoğan ve bakanların kullanımı için oluşturulan bir uçak ve helikopter havuzu olduğu ortaya çıkıyor. Bu havuz Türk Hava Yolları VIP Filo Başkanlığı tarafından yönetiliyor. Uçakların bakımından, görevlendirilecek pilotların ve kabin ekibinin koordinasyonuna kadar her şeyiyle VIP Filo Başkanlığı ilgileniyor.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA KONUŞLU

Bu filo ağırlıklı olarak, geçtiğimiz yıl eşi görülmemiş şekilde en üst standartlardaki iki pisti kırılarak üzerine hastane inşa edilen Atatürk Havalimanı'nda konuşlu. Atatürk Havalimanı neredeyse bu havuzdaki uçaklar için kapatılmış durumda. Halen bu havuzdaki uçaklar dışında kargo uçakları ve özel jetler bu meydanı kullanabiliyor. Kargo uçakları yeni havalimanındaki yerleri hazır olduğunda Atatürk Havalimanı'nı terk edecek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAKLARI ARASINDA

Açık kaynaklara bakıldığında bu havuzda 13 uçak ve 3 helikopter bulunuyor. Havuzdaki en büyük uçak Katar'ın hediye ettiği söylenen 400 millyon dolar değer biçilen Boeing 747-8 aynı zamanda dünyanın en geniş gövdeli uçaklarından biri. Ardından Airbus A330-200 Pestige model uçağı filodaki en büyük uçak sıfır alındı. Filoda Ürdün devletinden alınan bir Airbus 318, İtalya'dan bir dönem Başbakan Berlusconi'nin kullandığı Airbus 319 bulunuyor.

ÖZAL DÖNEMİNDE ALINANLAR VAR

Küçük boyutlu iş jetleri arasında 2 adet 16 koltuklu Gulfstream G550 ve Özal döneminde alınan 14'er koltuklu tescilli Gulfstream G450 ve 550 yer alıyor. Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bünyesinde kalibrasyon uçağı olarak kullanıldıktan sonra kabinleri modifiye edilen, 8 koltuklu iki Cesna Ciatiton V de VIP filonun en küçük uçakları.

Filoda, 3 adet de döner kanat hava aracı olarak Amerikan Sikorsky yapımı S-92 helikopter bulunuyor.

Sözcü