Kim bu ''bilinmemesi gereken ByLock kullanıcıları'' ?

Kim bu ''bilinmemesi gereken ByLock kullanıcıları'' ?
Güncelleme:

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'ın sunduğu "Bidebunudinle" adlı programa katılan gazeteci Müyesser Yıldız "Bilinmemesi gereken ByLock kullanıcıları mı var?" diye sordu.

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, üç gün önce kaleme aldığı "40 bin kişilik yeni Bylock skandalı mı" başlıklı yazısında, "Şimdilerde Bylock'ta, Morbeyin'den daha büyük, tutuklu binlerce kişinin tahliyesine, buna karşılık on binlerce yeni tutuklamaya yol açabilecek bir skandaldan söz ediliyor" diyerek çarpıcı bir iddiayı gündeme getirmişti.

Müyesser Yıldız’ın gündeme getirdiği, ByLock üzerinden masum insanlara kurulan kumpasın bir yenisinin daha olabileceği ve 40 bin kişinin bu kumpastan etkilenebileceği konusu, RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programında tartışıldı.

Programa konuk olan Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi gündeme gelen yeni iddiayı değerlendirdi.

"BİZ ŞÜPHELENİYORDUK AMA ELİMİZDE VERİ OLMADIĞI İÇİN…"

"Sorun iki yıldır var, en başından beri bütün yargılamalar soruşturmalar sorunlu. Ama Müyesser hanımın da yazdığı gibi yeni bir sorun da var. Biz zaten şüpheleniyorduk da veri elimizde olmadığı için ispat edip ortaya koyamamıştık" diyerek sözlerine başlayan Beşikçi, "İlk yargılamalar Litvanya'dan ele geçirilen server üzerindeki kullanıcılarda olduğu için sorun yoktu ama daha sonra yapılanlar sadece operatörler ve BTK'da saklanan trafik kayıtları üzerinden yapıldı. İşte sorun da orada başladı. Aslında verilerin kaynağına bakmak lazım. Veriler daha önce TİB'de tutuluyordu. Bu kurum yüzde 85'i FETÖ'den adli işlem görmüş ya da ihraç edilmiş bir kurum. Hatta TİB artık temizleyemiyoruz diye kapatılıp BTK'ya devredildi" diye konuştu.

İstanbul'da eş zamanlı FETÖ operasyonu: 21 gözaltıİstanbul'da eş zamanlı FETÖ operasyonu: 21 gözaltı

"BAZ İSTASYONLARINDA KAYMA OLABİLİR"

"Özellikle ByLock gibi bir mesajlaşma programını 3 — 4 bağlantı ile kullanmak imkansız. Karşı tarafın sizi kabul etmesi ve en az bir mesaj göndermesi için 21 IP gerekir. Ama 4-5 bin kişi şu anda bu IP'nin altında olmasına rağmen yargılanıyor" diyen Beşikçi, baz istasyonlarında kayma olabileceğini ve mağdur olabilecek 40 bin kişinin verilerinin yeniden incelenmesi gerektiğini ifade etti.

"GSM OPERATÖRLERİNDE VE BTK'DA KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI VAR"

GSM operatörlerinde ve BTK'da kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu savunan Beşikçi, "Çok büyük mağduriyetler var. Terör örgütünden yargılananlar bir yana ölenler oldu. Kanser olanlar, aileleri dağılanlar, ekonomik sıkıntı çekenler var. Düşünün bakkallar ekmek vermiyor" dedi.

MEB'de FETÖ operasyonu: 15 gözaltıMEB'de FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

"YARGITAY'IN EMSAL KARAR ÇIKARMASI GEREKİYOR"

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun emsal bir karar çıkararak ByLock'ta kullanıcı adı şifresi ya da yazışması olmayan herkesin beraat ettirilmesi gerektiğini söyleyen Beşikçi, geçen yıl 11 bin 480 kişinin hakkındaki soruşturmanın kapatılmasını hatırlatarak "Böyle bir karar alınsa bir morbeyin kadar daha beraat olur" dedi.

"BİLİNMEMESİ GEREKEN BYLOCK KULLANICILARI MI VAR?"

ByLock verilerinin bağımsız kurumlara inceletilmemesinin şüphe uyandırdığını ifade eden Beşikçi "İnsan bu veriyi neden bağımsız üniversitelere ya da yırtdışından birilerine inceletmiyorlar yoksa birilerini mi koruyorlar diye şüpheleniyor. Bilinmemesi gereken ByLock kullanıcıları mı var? Başvurmadığımız kurum kalmadı ama bir türlü insiyatif alınıp doğru düzgün inceleme yapılmadı. Tahminime göre 10-15 bin kişilik daha ByLock soruşturması geçirecek insan var" dedi.

Ziraat Bankası'nda FETÖ depremi ! Çok sayıda gözaltı varZiraat Bankası'nda FETÖ depremi ! Çok sayıda gözaltı var

 

Oda TV