Kırmızı bültenle aranan suç örgütü lideri İtalya'da yakalandı

Güncelleme:

İtalya polisi, kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü lideri B.B.'nin yakalandığını duyurdu.

İtalya polisi, bugün Viterbo kentinde düzenlediği operasyonla 'terör amaçlı silahlı çeteyle suçlanan örgütün Türk patronunun' yakaladığını duyurdu. İtalyan polisi şüpheli hakkında “22 Mayıs'ta Ankara'da en çok arananlar arasındaydı” ifadelerini kullanırken, İtalya medyası şüphelinin B.B. olduğunu ileri sürdü.

İtalyan Polisinden (Polizia di Stato) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milano Mahkemesi Ön Soruşturma Hakimliğinin çıkardığı ihtiyati gözaltı kararı doğrultusunda, İtalya, Türkiye ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) işbirliğinde İtalya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'de düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

Açıklamada, gözaltına alınanlara terör amaçlı suç örgütü kurmak, cinayet amaçlı silahlı çete kurmak, yaralama, yasa dışı silah ve patlayıcı bulundurmak, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve yasa dışı göçe yardımcı olmak suçlarından operasyon düzenlendiği bilgisi yer aldı.

İtalya polisi, kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü lideri B.B.'nin yakalandığını duyurdu.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, operasyon çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında organize suç örgütü elebaşı B.B.'nin da bulunduğu belirtildi. B.'nin sabah saatlerinde başkent Roma'ya 90 kilometre mesafedeki Viterbo'da gözaltına alındığı ifade edildi.

Haberlerde, 40 yaşındaki B.'nin Türkiye'de en çok arananlar listesinin başındaki isimlerden olduğu ve 2022 yılında gözaltına alındığında Türk makamlarının iade talebinde bulunduğu ancak İtalyan yargısının buna yeşil ışık yakmadığı hatırlatıldı.

İtalya polisi, kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü lideri B.B.'nin yakalandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya'dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre; İtalya polisi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı, İnterpol Europol Daire Başkanlığı, İstanbul, Tekirdağ ve Sakarya Emniyet müdürlüklerince ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında Roma ve Milano’da operasyon düzenlendi. İtalyan polisinin gerçekleştirdiği operasyonda, Türkiye tarafından 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'kasten öldürme' dahil 23 ayrı suçtan aranan, toplam 56 ayrı suç kaydı bulunan ve 3’ü cinayet olmak üzere; 'kasten yaralama', '6136 sayılı kanuna muhalefet', 'yağma' gibi suçlarından Kırmızı Bülten ile aranan organize suç örgütü lideri B.B. yakalandı. Operasyonda ayrıca 16'sı Türk, 2'si İtalyan olmak üzere 18 suç örgütü üyesi de gözaltına alındı.

B.B. organize suç örgütüne yönelik bu güne kadar İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Sakarya, ve Kütahya’ da gerçekleştirilen 26 ayrı operasyonda 317 kişinin yakalandığı, bunlardan 175'inin tutuklandığı ve 100'ü hakkında adli kontrol kararı verildiği belirtildi.

Bakan Yerlikaya, "KOM Başkanlığımızı, Interpol-Europol Daire Başkanlığımızı ve İtalyan güvenlik makamlarını tebrik ediyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun aziz milletimizin huzurunu kaçıranları, suç işleyenleri yakalayıp, nefeslerini kesmeye devam edeceğiz. Organize suç örgütlerine yönelik mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek" ifadelerini kullandı.

 

DHA/AA