MEB'ten okul öncesi eğitim itirafı

MEB'ten okul öncesi eğitim itirafı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un verdiği bilgilere göre Türkiye'de yaklaşık her 4 çocuktan biri okul öncesi eğitim alamadığı ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in okul öncesi eğitimle ilgili soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 5 yaş çocuklarının net yüzde 75.17’sinin okullu olduğunu açıkladı. Bakan Selçuk’un verdiği bilgiye göre, yaklaşık her 4 çocuktan biri okul öncesi eğitim alamıyor. 

Bakan Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılı resmi verilerine göre Türkiye’de okul öncesi eğitime devam eden 1 milyon 564 bin 813 çocuğun yaklaşık yüzde 83’ünün kamu tarafından açılmış olan okul ve kuramlara devam ettiğini bildirdi. Selçuk, “Türkiye’de 5 yaşta brüt okullaşma oranı yüzde 85,22 olup 5 yaş çocuklarının net yüzde 75,17’si okulludur. Bakanlığımızın hedefi her çocuğun ilkokula başlamadan önce en az bir yıl okul öncesi eğitim almasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Dezavantajlı çocuklara yönelik olarak yaz okulları ve gezici mobil ana sınıfları uygulamalarına devam devam edildiğini açıklayan Bakan Selçuk, okulsuz yerleşim yerlerindeki çocuklar için ‘Gezici Öğretmen Sınıfı’ ve ‘Taşıma Merkezi Ana Sınıfı’ pilot uygulamalarının yapıldığını, Suriyeli çocukların yoğun olduğu yerlere de ek fonlarla 356 derslik kurulduğunu kaydetti.