Öğrenciler hipokrat yeminindeki sansürü işte böyle deldi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin mezuniyet töreninde Hipokrat Yemini’ndeki “hastanın cinsel yönelimi” kısmı sansürlendi. Öğrenciler ise sansürü tanımayarak ilgili bölümü de okudu.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet törenine, Hipokrat Yemini’ne uygulanan sansür damga vurdu. Öğrencilerin mesleğe başlamadan önce okuduğu, “Hekimlik Andı” olarak bilinen Hipokrat Yemini’nin ‘hastanın cinsel yönelimi’ bölümü sansürlendi.

Yeminin “Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime…” diye geçen kısmı, öğrencilere “Hastalarıma yaş, cinsiyet, ırk, milliyet, din ve inanç, siyasal görüş, toplumsal sınıf gibi ayrımlar yapmaksızın dikkat edeceğime…” diye söyletildi. 

Bu bölüm okunduğu sırada bazı öğrenciler, çıkarılan kısımları söyledi. Akdeniz, Ankara, Dokuz Eylül üniversitelerinde yemine sadık kalındı.

“HEM BU DEVEYİ GÜDECEK HEM BU DİYARDA KALACAĞIZ”

İÜ Çapa Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun olan Mervenur Uçar, törendeki konuşmasında “Yeni Aziz Sancarlar olacağız. Şu an yurt dışında var olan imkânları ülkemize kazandıracağız. İlim yolunda var gücümüzle çalışacağız. Rasim Özdenören’in deyimiyle hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız. Çünkü deve de bizim diyar da” dedi.