''Davutoğlu'ndan alınan yetki Binali Yıldırım'a verilebilir''

AK Partili Fatih Şahin, Davutoğlu'ndan alınan atama yetkisinin Binali Yıldırım'a verilebileceğini söyledi.

''Davutoğlu'ndan alınan yetki Binali Yıldırım'a verilebilir''
A+ A-

AK Parti'nin yeni MKYK'sında yer alacak isimlerden AK Parti Ankara Milletvekili FatihŞahin, il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin Binali Yıldırım'a verilebileceğini söyledi.

"BU DEĞİŞİMİ BEN DE BEKLEMİYORDUM"

Habertürk TV canlı yayınında konuşan Şahin, MKYK'daki değişikliklerin sürpriz olduğunu belirterek, "Bu kadar değişimi ben de beklemiyordum. Burada ciddi bir şekilde AK Parti'nin geleceği planlanıyor. 35-40 yaş aralığında birçok ismin yer aldığı görülüyor" dedi.

"YETKİ GERİ VERİLİR"

29 Nisan'daki MKYK toplantısında Ahmet Davutoğlu'nun devrettiği "il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi"nin Binali Yıldırım'a verilip verilmeyeceği sorusu üzerine "Ben muhtemel görüyorum. İlk toplantıda yetki devri yaşanacaktır. Kongrelerden sonra işerin hızlı yürümesi için bu yapılmıştır. Oradaki nüans, bu yetki devrinin kötüye kullanıldığı veya özensiz davranıldığı gerekçesiyle bu yetkiyi MKYK'nın kendi uhdesine alması düşüncesiydi. Yeniden bu yetki verilir mi, muhtemeldir" diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz de, yetki devrine ilişkin "Büyük ihtimalle en kısa sürede bu yetki verilir" dedi.

YETKİ KRİZİ YAŞANMIŞTI

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında teşkilâtlardaki atama yetkisine dâir önemli bir değişiklik yapılmış, Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanlığı döneminde MKYK tarafından Teşkilâttan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısına devredilen "İl ve ilçe teşkilâtlarını görevden alma ve atama yapma" yetkisi tekrar MKYK'ya devredilmişti.

Teşkilâtlarla ilgili karar alma yetkisi bir genel başkan yardımcısında olmasına rağmen uygulamada ilgili genel başkan yardımcısı bu yetkiyi genel başkanla birlikte ve onun onayıyla kullanıyordu. Bu değişiklikle bu iki ismin de bu konudaki yetkileri sınırlandırılmıştı.