Adalet Bakanı Tunç'tan CHP lideri Özel'e tepki

Adalet Bakanı Tunç'tan CHP lideri Özel'e tepki
Güncelleme:

Yargıtay’ın Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına "darbe girişimi" diyen Özgür Özel'e Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan yanıt geldi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay’ın TİP milletvekili Can Atalay hakkında AYM’nin ‘hak ihlali’ kararına uymamasıyla beraber AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ile patlak veren yargı krizine ilişkin konuştu.

Tunç, çözüm yerinin Meclis olduğunu belirterek yine yeni anayasa çağrısında bulundu. Tunç ayrıca, “Konuyu farklı noktalara çekmenin gereği yok. Görüş farkı hukuk zemininde tartışılır ve çözülür” dedi.

Yılmaz Tunç’un açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Devletin güvenliğine ilişkin suçlar tek tek yazılmıştır. Ve bu kapsamda dokunulmazlık kapsamı dışındadır diyor. Dokunulmazlık kapsamı dışındadır diyor. 14. maddede belirtilen terör suçları kapsam dışında mıdır değil midir. Yargıtay dışındadır diyor. AYM farklı uygulaması nedeniyle yorum yoluyla tartışılır hale geldi. İki farklı görüş var.

CHP’nin yeni seçilen genel başkanı ile komisyonlarda çalıştık. Askerliğimizi de beraber yaptık. Yakışıksız ifadeleri var. Bunlar sorumsuzca yapılan ifadeler. Yorumlarına katılmıyoruz. Darbe söz konusu değil. Bu millet darbeyi çok iyi biliyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasına kimin kontrollü darbe dediğini iyi bilir. İki yüksek mahkeme arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik hususlar TBMM yetkisindeki hususlar. Bunlar konuşularak çözülecek hususlar. Tartışılır ve net çözüm bulunur.

Anayasamız 82 Anayasası. AYM, hem 61 hem 82 anayasasında yerini koruyan anayasamız var. Vatandaşlarımız Avrupa mahkemelerine gitmeden kendi mahkemelerine başvurması için reform sayılacak uygulamayı başlattık. 130 bin dosya var. Buna bakacak üye sayısı 15. Zamanında ve sağlıklı sonuçlandırması mümkün mü? Burada bir reform ihtiyacı yok mu?

‘Bir düzenleme yapılmasın’ dersek bu sorun büyüyerek devam eder. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Burada sorumlu davranmamız lazım. Muhalefet partilerinin ortadaki sorunu giderecek çalışma yapacağına inanıyorum. Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu herkes ifade ediyor.

CHP genel başkanının cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamaların konumuz ile alakası yok. Belirsizlikleri ortadan giderecek olan da TBMM’dir.”