CHP’li Tanrıkulu'ndan TSK’nın açıklamasına yanıt

CHP’li Tanrıkulu'ndan TSK’nın açıklamasına yanıt
Güncelleme:

TSK, silahlı insansız hava araçlarıyla sivillerin vurulduğu iddiasını yalanlarken, CHP'li Tanrıkulu'ndan da yeni bir yanıt geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, Silahsız İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ilgili iddialar üzerine açıklama yaptı. Genelkurmay'ın açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil/masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkâri/Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır” ifadeleri yer aldı. TSK’nın bu açıklamasına CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan cevap geçikmedi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Diyarbakır, Van ve Hakkari Baroları,SİHA ile sivillerin vurulduğu iddialarına açıklık getirmek üzere bir araştırma ziyareti düzenlemiştir” diyen Tanrıkulu, “Barolar Vali ve Başsavcılık ile görüştükleri ziyaret sonucu, SİHA ile biri ölen 4 sivilin vurulduğu bilgisini net biçimde elde etmiştir. Barolar heyetleri,cezaevinde tutuklu bulunan yaralanan siviller İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ı da ziyaret edip olayla ilgili bilgi almıştır. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları heyetleri, esnaf ile görüşüp, vurulan kişilerin kimliklerini, yaptıkları işleri de teyit etmiştir. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları, Hakkari’de SİHA ile vurulan ve öldürülen sivillerle ilgili detaylı raporlarını yakında açıklayacaktır” ifadelerini kullandı.