HDP'den yerel seçimler için kararını verdi

HDP'den yerel seçimler için kararını verdi
Güncelleme:

Yerel seçim stratejisini bugün gerçekleştireceği MYK toplantısında masaya yatıracak olan HDP'nin "batıda sola destek" planı üzerinde durduğu ortaya çıktı.

HDP’de yerel seçimlere yönelik izlenecek yol haritası bugün yapılacak Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında ele alınacak. Toplantıda yerel seçimlere yönelik kayyım atanan belediyelerin geri alınmasıyla ilgili çalışma yürütülmesi ve Mart 2019'daki yerel seçiminde AK Parti ile MHP ittifakının geriletilmesi yönünde temel bir hedef belirleneceği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, HDP'de batıda aday çıkarmayarak sol adaylara destek verme görüşü parti içinde öne çıkıyor. Bu durumun AK Parti tarafından seçim öncesinde bir propaganda malzemesine dönüştürülme olasılığı da endişe yaratıyor. Bu doğrultuda HDP’nin göstermelik aday çıkarabileceği de konuşuluyor.

Ancak parti tabanında diğer muhalefet partilerine yönelik bir öfke duyulduğu için göstermelik adayın ciddi oranda oy alabileceği de ifade ediliyor. HDP’de bölgede kritik yerlerde gösterilecek adayların kampanya döneminde gözaltına alınma ihtimaline karşı alternatif çözüm önerileri gündeme getiriliyor. Kritik belediyelere gözaltına alınmaması için milletvekillerinin aday gösterilebileceği dile getiriliyor. 


 

Cumhuriyet