Prof. Dr. Naci Görür depremin vuracağı bir sonraki noktaları açıkladı

Güncelleme:

Ünlü yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Habertürk TV canlı yayınında bir sonraki büyük depremin beklendiği noktayı "Burası yakında kırılır bak" diyerek işaret etti.

Önceki akşam Fox TV canlı yayınına dün akşam da Habertürk TV canlı yayınına konuk olan Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ilimizde büyük yıkım ve büyük can kaybına yol açan 2 büyük depremin ardından bir sonraki büyük deprem beklediği noktayı açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür Habertürk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Görür, "Erzincan ile Bingöl arasında 7.4'lük bir fay var, en son 1790'larda kırılmış, burası yakınlarda kırılabilir. Çok beklemeyeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Görür, "Ne AFAD ne de herhangi bir yerden bana bir talep geldi. Ben zannediyorum ki, onların nezdinde biz yaşamıyoruz. TBMM'de Deprem Araştırma Komisyonu kuruldu. Herkes çağrıldı bir Celal Şengör bir naci görür çağrılmadı. Ben siyasetle ilgilenmiyorum. Bilim adamlığının dürüstlüğü ve doğruluyla net konuşan insanlarız." ifadelerini kullandı.

Prof. Görür'ün açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Gerçekten bu olan olayları hazmedemiyoruz. Doğal felâkettir başımıza geldi demek pek de mümkün değil. Bu doğa olayını afete dönüştürmede bizlerin katkısı küçümsenmeyecek ölçüde maalesef. Bu deprem belki çok küçük hasarla atlatamayabilidi. Büyüklüğü fazla biraz; 7.6. Ama depremi felaket olmaktan çıkanmış, yerleşim alanları deprem dirençli hale getirmeyi becermiş toplumlarda bu afet; yani çok az sayıda can ve mal kaybıyla atlatılabilirdi. 

"RAKAMLAR FAZLA OALCAK"

Bizim ülkemizde büyük felaket. Deprem tarihine bakarak düşünüyorum. Osmanlı'ya gitmeye gerek olmadan. O zaman bina yoğunluğu ve insan az. 1939'dan bu yana alıyoruz. O deprem 7.9 diye düşünülüyor. Burada da 7.7. Orada biz 33 bin insan zayiat veriyoruz. Burada korkarım ki, rakamlar fazla olacak. 39'dan bu yana ders almış olsaydık. Jeolojinin, inşaat mühendisliğinin gelişmesi farklı. 

"TARİH, DERS ALINSA BU KADAR TEKERRÜR ETMEZ"

Biz ders almış olsaydık gerçekten, özellikle devlet olar ve özellikle de millet olarak. Devletini ve hükümetlerini yöneten, onları gözeten, denetim altında tutabilen toplum bilincinde olsaydık, bu ülkeyi deprem dirençli hale getirebilirdik. 39, 42, 43, 44, 57, 67, 99, 2011, 2020, 2023. Gördünüz mü ne kadar deprem saydım. Yöneticilere sormazlar mı? Hiç mi ders almayız. Tarih ders alınsa bu kadar tekerrür etmez.

 Büyük ölçüde kabahati milletten çok yönetimlerde, yöneticilerde buluyorum. Bu ülkeyi yönetenler milletin can güvenliğini birinci derecede sağlamak zorundadırlar. Öncelikle bunu, birinci tercih olarak, tartışmasız bunu yapmak zorundadırlar."