Tarikat liderinin elini öpen Bakan Gül'den açıklama

Güncelleme:

Suriye merkezli Haznevi Tarikatı'nın düzenlediği programa katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, tarikat liderinin elini öperken çekilen görüntüler ortaya çıktı. Bakan Gül, görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

2015 yılında Suriye merkezli Haznevi Tarikatı'nın Kutlu Doğum programına katılan ve tarikat liderinin elini öpen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün görüntüleri sosyal medyada yayılmıştı. Söz konusu görüntülere ilişkin Gül, "Ülkenin her vatandaşıyla münasebetimiz olabilir. Ancak 2015 yılında çekilen bir video, o zaman milletvekili bile değildim. Peygamber Efendimiz'in Kutlu Doğum programına katıldığımız bir programdı"şeklinde açıklamada bulundu.

CHP'Lİ VEKİL VİDEOYU HATIRLATTI
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise görüntülerle ilgili bütçe görüşmelerinin sürdüğü TBMM Genel Kurulunda konuştu. Bakan Gül, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan'ın "Bir Adalet Bakanının bu şekilde bir tarikat şeyhinin toplantısına katılıp elini öptüğü görüntüler olmasını kınadığımı belirtmek istiyorum. Bu liderle ilişkiniz nedir? Bu tarikata desteğiniz var mıdır? Bunu da bize ve topluma açıklamak zorundasınız" sorularına yanıt verdi.

BAKAN GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
Bakan Gül yanıtında şu ifadeleri kullandı: "Milletvekili dahi değilken seçim çalışmalarında yapmış olduğumuz, Peygamber Efendimiz'in Kutlu Doğum programına katıldığımız bir programdı. Bizim bu anlamda, bu çerçevede, Anadolu'nun her türlü insanıyla, her seçmenimizin bu konudaki çalışmalarında, bu konuda tüm Anadolu'nun her rengiyle, her deseniyle, bu ülkenin her vatandaşıyla; düşüncesi, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun bizlerin ortak değerleriyle hem siyasi hem de insani anlamdaki münasebetlerimiz ve etkinliklere katılmamız elbette söz konusu olabilir ancak bu 2015, hatırladığım kadarıyla seçim öncesinde -7 Haziran öncesiydi- ve milletvekili dahi değildim galiba, öyle hatırlıyorum, dolayısıyla bunu ifade etmek isterim."

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Haznevi Tarıkatı'nın liderinin öptüAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, Haznevi Tarıkatı'nın liderinin öptü