• İstanbul 17°
 • Ankara 8°
 • İzmir 15°
 • Adana 17°
 • Antalya 17°
 • Bursa 14°
 • Diyarbakır 13°
 • BIST: 79.417
 • Altın: 590,89
 • Dolar: 2,2335
 • Euro: 2,8285
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle
Ürgüp İlçesinde Kayakapı Projesi Devam Ediyor

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.

Kayakapı Projesi Basın Sorumlusu Oğuz Özdem yaptığı açıklamada, 2002 yılında Magıc Life tarafından başlanılan Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevreyi Koruma ve Canlandırma Projesi'nin, Kapadokya bölgesinin kültürel gelişiminin tüm gerekleri ile ortaya konulabileceği dünyanın örnek projesi olduğunu belirtti.

Toplam 270 dönümlük bir araziyi kapsayan Kayakapı Mahallesi'nin 1969 yılında yaşanan afet nedeniyle boşaltılarak bu alandaki yaşayan vatandaşların farklı bir alana taşındığını belirten Özdem, 1985 yılında UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil edilmesiyle birlikte "Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları" içerisinde değerlendirilerek koruma şemsiyesi altına girdiğini vurguladı.

Kapadokya bölgesinde belirli bir alan içerisinde Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin sosyal, kültürel ve tarihsel birikimine sahip tek merkez olma özelliğindeki Kayakapı Mahallesi'nde, 421 değişik nitelikteki yapının bulunduğuna işaret eden Özdem, uygulanan proje ile bölgenin tarihi yapıları, kentsel dokusu, doğal alanlarıyla birlikte bir çevre mirası olarak korunması ve kültür turizm değerinin ağırlıklı olarak işlevsel hale getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nde halen uygulanan projenin salt turizm konaklaması anlamında değerlendirilemeyeceğini ifade ederek şöyle konuştu;

"Uzun soluklu bir proje olarak değerlendirilen dünyanın kendi çapında tek örnek projesi konumundaki Ürgüp Kayakapı projesi salt turizm konaklaması olarak değerlendirilmemesi gerekir. Proje kapsamında bu alandaki mekanların bir bölümü doğal müze olarak değerlendirilecek. Diğer yanda da geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel el sanatlarımızın yaşatılacağı bir kapsamda değerlendirileceği için ise model bir proje. Kapadokya turizminin kendi kültürel ve tarihsel değerlerine bağlı kalınarak gelişimini de sürdürülebilir konuma getirecek Kayakapı Mahallesi Projesi, bölge turizminin geleceği açısından da ciddi bir önem taşıyor."

Özdem, proje ile Kapadokya bölgesinin en az 100 yıl öncesi konumuna geri döndürülmesinin hedeflendiğini de dile getirerek, "Kapadokya bölgesinin insan yaşamının tüm yönleriyle şekillendiği ve ayakta kalabilen ender merkezlerinden biri konumundaki Kayakapı Mahallesi, fonksiyonel açıdan sadece Kapadokya turizmi açısından değil, Türk turizmi açısından da ciddi ivmelerin geliştirilebileceği bir yapı ortaya koyuyor.Bu alanda geçmiş yeniden hayat bulacak. Bölge insanı ile de kucaklaşacak proje, kültür turizm ölçeğinde yeni düşüncelerin daha farklı şekilde ele alınabileceğini de ortaya koyması açısından oldukça önemli. Bölgede kültür turizmi anlatılmayacak, aynı zamanda yaşanabilecek. Bu yaşantının bile bu alanda ortaya konulması projenin hedeflerini göstermesi açısından oldukça önem taşıyor." dedi.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nin UNESCO tarafından ülkemizde desteklenen bir proje niteliğinde bulunduğunu da belirterek, bölgede bulunan kaya kilisesinin UNESCO tarafından bağışlanan 55 bin Avro'luk destekle onarımının yapıldığını ve UNESCO'nun projeyi hayata geçirmeye çalışan firmanın logosunu kullanmaya izin verdiği ülkemizin sayılı birimleri arasında yer aldığını kaydetti.

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

107
Son Gelişmeler Kategorisinden Haberler
 • Roman Çocuklara Demokrasi Ve İnsan Hakları Eğitimi

  Roman Çocuklara Demokrasi Ve İnsan Hakları Eğitimi

  Kocaeli’de Roman Çocuklarının Eğitim Hayatına Entegrasyonu Projesi kapsamında çocuklara Demokrasi ve İnsan Hakları eğitimi veriliyor.

 • Trabzon’da Denetimli Serbestlik Yasası’ndan Bin 180 Kişi Yararlandı

  Trabzon’da 2014 yılı içinde uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçlarından 515, diğer suçlardan 565 hükümlü olmak üzere toplam bin 180 kişi, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlandı. Yasa kapsamında basit suçlardan

 • Kupa Canavarı Halkbank

  Kupa Canavarı Halkbank

  - HALKBANK Erkek Voleybol Takımı, Avrupa ve Süper Kupa'dan sonra lige döndü ve yeni hedefini Şampiyonlar Ligi Kupası olarak belirledi.Voleybolda adeta "kupa canavarı" olma yolunda ilerleyen Halkbank, Avrupa ve Süper Kupa'dan sonra ligde de iddiasını...

 • Faciaya Kıl Payı

  Faciaya Kıl Payı

  Zonguldak’ta yıkım çalışması yapılan bir binadan yaya geçidine taşlar düştü. O sırada yoldan geçen bir otomobil zarar gördü.

 • Galatasaray Kulübü'nün kongresi başladı

  İSTANBUL (AA) - Galatasaray Kulübü'nün seçimli olağanüstü genel kurul toplantısı başladı.Galatasaray Lisesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen genel kurulda sarı-kırmızılı camia, 98....

 • Kütüphane Personeline Etkili İletişim Semineri

  Kütüphane Personeline Etkili İletişim Semineri

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı personeline, Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dilek Kekeç Morkoç tarafından ‘Etkili İletişim ve Beden Dili’ konulu seminer verildi.

 • “Estetik Lüks Değil İhtiyaç”

  “Estetik Lüks Değil İhtiyaç”

  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Metin Arıcı, “Günümüzde estetik, lüks olmaktan çıkarak artık önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi” dedi.

 • Basketbol: 22. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası

  Galatasaray Odeabank ile Fenerbahçe, yarın Samsun'da karşı karşıya gelecek


Açık hava sineması gibi seyrettilerEsrarengiz cinayetle ilgili sosyal medya şüphesiEski firari PKK'lı öldü !
17 ARALIK SORUŞTURMASINDA FLAŞ GELİŞME !Beşiktaş'ta Gökhan Töre şoku !Bakan Ala'dan Genelkurmay'ın endişesine yanıt
Damat Albayrak da ''paralel'' çıktıBaşbakan Davutoğlu'nun soyadı Kalkan'mışIŞİD, Kobani sokaklarında
Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS