• İstanbul 18°
 • Ankara 17°
 • İzmir 22°
 • Adana 27°
 • Antalya 23°
 • Bursa 20°
 • Diyarbakır 27°
 • BIST: 76.870
 • Altın: 585,96
 • Dolar: 2,2443
 • Euro: 2,8791
TANKER ÜST GEÇİDE ÇARPTI ! YOL TRAFİĞE KAPALI
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle
Ürgüp İlçesinde Kayakapı Projesi Devam Ediyor

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.

Kayakapı Projesi Basın Sorumlusu Oğuz Özdem yaptığı açıklamada, 2002 yılında Magıc Life tarafından başlanılan Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevreyi Koruma ve Canlandırma Projesi'nin, Kapadokya bölgesinin kültürel gelişiminin tüm gerekleri ile ortaya konulabileceği dünyanın örnek projesi olduğunu belirtti.

Toplam 270 dönümlük bir araziyi kapsayan Kayakapı Mahallesi'nin 1969 yılında yaşanan afet nedeniyle boşaltılarak bu alandaki yaşayan vatandaşların farklı bir alana taşındığını belirten Özdem, 1985 yılında UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil edilmesiyle birlikte "Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları" içerisinde değerlendirilerek koruma şemsiyesi altına girdiğini vurguladı.

Kapadokya bölgesinde belirli bir alan içerisinde Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin sosyal, kültürel ve tarihsel birikimine sahip tek merkez olma özelliğindeki Kayakapı Mahallesi'nde, 421 değişik nitelikteki yapının bulunduğuna işaret eden Özdem, uygulanan proje ile bölgenin tarihi yapıları, kentsel dokusu, doğal alanlarıyla birlikte bir çevre mirası olarak korunması ve kültür turizm değerinin ağırlıklı olarak işlevsel hale getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nde halen uygulanan projenin salt turizm konaklaması anlamında değerlendirilemeyeceğini ifade ederek şöyle konuştu;

"Uzun soluklu bir proje olarak değerlendirilen dünyanın kendi çapında tek örnek projesi konumundaki Ürgüp Kayakapı projesi salt turizm konaklaması olarak değerlendirilmemesi gerekir. Proje kapsamında bu alandaki mekanların bir bölümü doğal müze olarak değerlendirilecek. Diğer yanda da geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel el sanatlarımızın yaşatılacağı bir kapsamda değerlendirileceği için ise model bir proje. Kapadokya turizminin kendi kültürel ve tarihsel değerlerine bağlı kalınarak gelişimini de sürdürülebilir konuma getirecek Kayakapı Mahallesi Projesi, bölge turizminin geleceği açısından da ciddi bir önem taşıyor."

Özdem, proje ile Kapadokya bölgesinin en az 100 yıl öncesi konumuna geri döndürülmesinin hedeflendiğini de dile getirerek, "Kapadokya bölgesinin insan yaşamının tüm yönleriyle şekillendiği ve ayakta kalabilen ender merkezlerinden biri konumundaki Kayakapı Mahallesi, fonksiyonel açıdan sadece Kapadokya turizmi açısından değil, Türk turizmi açısından da ciddi ivmelerin geliştirilebileceği bir yapı ortaya koyuyor.Bu alanda geçmiş yeniden hayat bulacak. Bölge insanı ile de kucaklaşacak proje, kültür turizm ölçeğinde yeni düşüncelerin daha farklı şekilde ele alınabileceğini de ortaya koyması açısından oldukça önemli. Bölgede kültür turizmi anlatılmayacak, aynı zamanda yaşanabilecek. Bu yaşantının bile bu alanda ortaya konulması projenin hedeflerini göstermesi açısından oldukça önem taşıyor." dedi.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nin UNESCO tarafından ülkemizde desteklenen bir proje niteliğinde bulunduğunu da belirterek, bölgede bulunan kaya kilisesinin UNESCO tarafından bağışlanan 55 bin Avro'luk destekle onarımının yapıldığını ve UNESCO'nun projeyi hayata geçirmeye çalışan firmanın logosunu kullanmaya izin verdiği ülkemizin sayılı birimleri arasında yer aldığını kaydetti.

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

107

Son Gelişmeler Kategorisinden Haberler
 • Estetik Ameliyatlarda Yanlış İnanışlar !

  Estetik Ameliyatlarda Yanlış İnanışlar !

  Cİ Estetik Plastik Cerrahi Kliniği Plastik Rekonstrüktif &Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, estetik ameliyatlarda yanlış inanışlarla ilgili bilgi verdi.

 • Vali Akdemir’den Veda Ziyaretleri

  Vali Akdemir’den Veda Ziyaretleri

  Geçtiğimiz hafta yayınlanan Valiler Kararnamesine göre Erzincan’dan ayrılacak olan Vali Abdurrahman Akdemir ildeki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına veda ziyaretinde bulundu.Veda ziyaretleri kapsamında ilk olarak İl Emniyet Müdürlüğü, Ticaret v

 • Traktör Sürücülerine Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Semineri

  Traktör Sürücülerine Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Semineri

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığınca başlatılan ve 2014 yılı sonuna kadar devam edecek olan Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı Kampanyası ile ilgili olarak; Erzurum’da traktör sürücülerine yönelik seminer düzenlendi.

 • İşkur İl Müdürlüğü Fabrikalara İşçi Temin Etmeye Devam Ediyor

  İşkur İl Müdürlüğü Fabrikalara İşçi Temin Etmeye Devam Ediyor

  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işsizlikle mücadele konusunda çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ederken Kilis’te yeni açılan Elyaf Triko Sanayi Tic.A.Ş. ile “Trikotaj İşçisi” mesleğinde 50 kursiyerin katılımı ile işyeri eğitimi başlatıldı.

 • Ekev 6 Bin Öğrenciye Burs Taahhüdü Aldı

  Ekev 6 Bin Öğrenciye Burs Taahhüdü Aldı

  Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Erzincanlı üniversite öğrencilerine sağlayacağı burslar için organize ettiği geleneksel istişare toplantısında, işadamları adeta birbirleriyle yarıştı ve 5 bin 770 burs taahhüdü toplandı

 • Thk, Kurban Derileriyle Gençleri Havacı Yapacak

  Thk, Kurban Derileriyle Gençleri Havacı Yapacak

  Türk Hava Kurumu (THK) Mersin Şube Başkanı Akın Atilla, bugüne kadar topladıkları kurban derileri, fitre ve zekatlarla havacılık alanında çok büyük işler yaptıklarını belirterek, “THK’nın yaptığı hizmetleri Avrupa’daki küçük ülkelerde 3 bakanlık yapıyor.

 • Etso Başkanı Selçuk Polat’ın Ahilik Haftası Mesajı

  Etso Başkanı Selçuk Polat’ın Ahilik Haftası Mesajı

  Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat; Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ahilik Teşkilatının Osmanlı devletinin kuruluşunda ve Osmanlı insanının yetişmesi ve terbiyesinde büyük hizmetler gören içtimai sosyal bi

 • Sağlık-sen Erzincan Şubesinde Delege Seçimleri Yapılıyor

  Sağlık-sen Erzincan Şubesinde Delege Seçimleri Yapılıyor

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Erzincan Şubesi’nde 3’üncü olağan kongre öncesi delege seçimleri yapılıyor. 26 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan Şube Başkanı ve yönetimi seçimleri öncesinde yapılan delege seçimlerinin


Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS