• İstanbul 11°
 • Ankara 7°
 • İzmir 15°
 • Adana 17°
 • Antalya 18°
 • Bursa 10°
 • Diyarbakır 9°
 • BIST: 83.574
 • Altın: 89,068
 • Dolar: 2,3145
 • Euro: 2,8405
YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle
Ürgüp İlçesinde Kayakapı Projesi Devam Ediyor

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi konumundaki Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Mahallesinin 100 yıl öncesi kültür ve sanat hayatının yeniden canlandırılması amacıyla başlatılan proje halen devam ediyor.

Kayakapı Projesi Basın Sorumlusu Oğuz Özdem yaptığı açıklamada, 2002 yılında Magıc Life tarafından başlanılan Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevreyi Koruma ve Canlandırma Projesi'nin, Kapadokya bölgesinin kültürel gelişiminin tüm gerekleri ile ortaya konulabileceği dünyanın örnek projesi olduğunu belirtti.

Toplam 270 dönümlük bir araziyi kapsayan Kayakapı Mahallesi'nin 1969 yılında yaşanan afet nedeniyle boşaltılarak bu alandaki yaşayan vatandaşların farklı bir alana taşındığını belirten Özdem, 1985 yılında UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil edilmesiyle birlikte "Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları" içerisinde değerlendirilerek koruma şemsiyesi altına girdiğini vurguladı.

Kapadokya bölgesinde belirli bir alan içerisinde Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin sosyal, kültürel ve tarihsel birikimine sahip tek merkez olma özelliğindeki Kayakapı Mahallesi'nde, 421 değişik nitelikteki yapının bulunduğuna işaret eden Özdem, uygulanan proje ile bölgenin tarihi yapıları, kentsel dokusu, doğal alanlarıyla birlikte bir çevre mirası olarak korunması ve kültür turizm değerinin ağırlıklı olarak işlevsel hale getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nde halen uygulanan projenin salt turizm konaklaması anlamında değerlendirilemeyeceğini ifade ederek şöyle konuştu;

"Uzun soluklu bir proje olarak değerlendirilen dünyanın kendi çapında tek örnek projesi konumundaki Ürgüp Kayakapı projesi salt turizm konaklaması olarak değerlendirilmemesi gerekir. Proje kapsamında bu alandaki mekanların bir bölümü doğal müze olarak değerlendirilecek. Diğer yanda da geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel el sanatlarımızın yaşatılacağı bir kapsamda değerlendirileceği için ise model bir proje. Kapadokya turizminin kendi kültürel ve tarihsel değerlerine bağlı kalınarak gelişimini de sürdürülebilir konuma getirecek Kayakapı Mahallesi Projesi, bölge turizminin geleceği açısından da ciddi bir önem taşıyor."

Özdem, proje ile Kapadokya bölgesinin en az 100 yıl öncesi konumuna geri döndürülmesinin hedeflendiğini de dile getirerek, "Kapadokya bölgesinin insan yaşamının tüm yönleriyle şekillendiği ve ayakta kalabilen ender merkezlerinden biri konumundaki Kayakapı Mahallesi, fonksiyonel açıdan sadece Kapadokya turizmi açısından değil, Türk turizmi açısından da ciddi ivmelerin geliştirilebileceği bir yapı ortaya koyuyor.Bu alanda geçmiş yeniden hayat bulacak. Bölge insanı ile de kucaklaşacak proje, kültür turizm ölçeğinde yeni düşüncelerin daha farklı şekilde ele alınabileceğini de ortaya koyması açısından oldukça önemli. Bölgede kültür turizmi anlatılmayacak, aynı zamanda yaşanabilecek. Bu yaşantının bile bu alanda ortaya konulması projenin hedeflerini göstermesi açısından oldukça önem taşıyor." dedi.

Özdem, Kayakapı Mahallesi'nin UNESCO tarafından ülkemizde desteklenen bir proje niteliğinde bulunduğunu da belirterek, bölgede bulunan kaya kilisesinin UNESCO tarafından bağışlanan 55 bin Avro'luk destekle onarımının yapıldığını ve UNESCO'nun projeyi hayata geçirmeye çalışan firmanın logosunu kullanmaya izin verdiği ülkemizin sayılı birimleri arasında yer aldığını kaydetti.

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

ÜRGÜP İLÇESİNDE KAYAKAPI PROJESİ DEVAM EDİYOR

110
Son Gelişmeler Kategorisinden Haberler
 • Futbol: Spor Toto Süper Lig

  Sivasspor: 0 - İstanbul Başakşehir: 2

 • Belediye, Kendi Yaptığı Kaçak İskelesini Yıktı

  Belediye, Kendi Yaptığı Kaçak İskelesini Yıktı

  Muğla’nın Marmaris İlçesinde belediye, vatandaşların keyifle çay içip deniz manzarasını seyretmeleri için yaptığı ancak izin alamadığı kaçak iskeleyi yıktı. Yıkıma tepki gösteren CHP’li bir grup iskelede basın açıklaması yaptı.

 • Zonguldak'ta basına özgürlük mitingi ses getirdi

  Karaelmas diyarı Zonguldak’ta basının susturulmak istenmesi, gür bir sesle protesto edildi. Valilik önünde toplanan özgür medya talep edenler, ellerinde Türk bayrakları, Cevşen, dua kitapları ve bir birinden ilginç pankartlarla “Özgür Basın...

 • Trabzonsporun Genel Kurulu Kavgayla Başladı (Haberine Ek)

  Trabzonspor'un Genel Kurulu Kavgayla Başladı (Haberine Ek)

  YÖNETİME ELEŞTİRİLERDaha sonra bazı üyeler söz alarak yönetim kuruluna eleştirilerde bulundu. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu yönetiminden istifa eden Sebahattin Çakıroğlu, yönetimi söyledikleri ile yaptıklarının farklı olması nedeniyle...

 • Sivasspor-istanbul Başakşehir : 0-2

  span>STAT: 4 EylülHAKEMLER: Ali Palabıyık (xx), Mehmet Cem Satman (xx), İsmail Şencan (xx)SİVASSPOR: Ertuğrul (x)- Cicinho (xx), Da Costa (xx), Ümit (x), Fatih (xx), Burhan (x), Adem (xx), Kadir (x) (Dk.66 Batuhan x), Aatif (xx), Mehdi (xx),...

 • 19.noel Baba Barış Ödülü, Abd’li Sanatçı William James Adam’a Verildi

  Uluslar Arası Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, 69 ülkede temsilciliği bulunan Uluslar Arası Noel Baba Barış Konseyi tarafından her yıl verilen ödüllerin sahiplerinin belirlendiğini açıkladı.

 • Yıldızlar Voleybol Turnuvası Sona Erdi

  Yıldızlar Voleybol Turnuvası Sona Erdi

  Elbistan Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen okul sporları yıldız kızlar ve yıldız erkekler voleybol turnuvası sona erdi.

 • Trabzonspor Yönetim Kurulu Mali Ve İdari Yönden İbra Edildi

  Kavgalı başlayan Trabzonspor Olağan Genel Kurulu'nda, bordo-mavili yönetim, genel kurul üyeleri tarafından mali ve idari yönden ibra edildi.


Kavgayı zor ayırdılarAta Demirer ile Özge Borak ayrılığında şok iddiaSırtından çıkan kurşun şok etti
Meğer kurtarılabilirlermiş...ABD'den Gülen açıklaması''Allah yok'' dedi cemaat okulu bastı
Candan Erçetin'den Beyaz'a sürpriz yanıtHülya Avşar'dan Çilingiroğlu'na boşanma sorusuBelediyeye motorlu testere baskını
Haber3Group © 2001-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS