Asgari ücrette kahreden hesap ortaya çıktı

Asgari ücrette kahreden hesap ortaya çıktı
Güncelleme:

DİSK Araştırma Merkezi, 2003 yılından 2023 yılının Kasım ayına kadar olan 20 yıllık sürede asgari ücretin "altın alım gücü" istatistiklerini açıkladı....

Türkiye'de tüm çalışanlar ve aileleri 2024 yılı asgari ücret zammının ne kadar olacağını konuşurken Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşmişti.

İlk toplantıda herhangi bir rakam konuşulmazken 18 Aralık Pazartesi günü ikincisi yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda pazarlıkların başlaması bekleniyor.

AK Parti iktidarı 2024 yılı için "bir kez zam yapılması" kararını alırken başta işçi sendikaları olmak üzere çalışanlar, ekonomistler ve muhalefet partileri AK Parti iktidarının "bir kez zam kararından" geri dönmesi gerektiğini vurguluyor.

Öte yandan henüz net bir açıklama yapılmamış olsa da asgari ücret zammı için genel beklentinin %35 ile %45 arasında olacağı kulislerde konuşuluyor.

Ancak 2024 yılı zamlı asgari ücretin açıklanmasına kısa bir süre kala DİSK Araştırma Merkezi DİSK-AR tarafından yapılan bir araştırma asgari ücretin 20 yıl içerisinde nasıl eriyip gittiğini gözler önüne serdi.

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 20 Kasım tarihli ortalama cumhuriyet altını fiyatları baz alındığında, asgari ücret sadece döviz karşısında değil altın karşısında da önemli ölçüde değer kaybetti.

TCMB verilerine göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilmekteydi.

Cumhuriyet altın fiyatının 2005 yılında ortalama 133,38 liraya yükselmesine karşın asgari ücretlinin bir yıllık ücretinin 4 bin 200 liraya çıkması ise 31,5 cumhuriyet altını alınabileceğini gösteriyordu. Bu rakam aynı zamanda en yüksek alım gücünün olduğu yıla işaret ediyordu. 

Sonraki yıllarda ise asgari ücret, altın karşısında değer kaybını sürdürdü. Yıllık alım gücü olarak 24 ile 10 cumhuriyet altını arasında seyreden asgari ücret, en dramatik değer kaybını ise 2022 yılında yaşadı.

Buna göre 2022 yılında asgari ücret Ocak ve Temmuz'da artırılmasına karşın asgari ücretlinin yıllık ortalama geliri ile alabildiği altın sayısı 8,9 oldu.

Bu yıl ortalama fiyatlarla 11,8 altın alabilen asgari ücretli, kasım ayında ise 9,5 altın alabiliyor.

Yıllara göre asgari ücret ve altın alım gücü

DİSK Araştırma Merkezi, 2003 yılından 2023 yılının Kasım ayına kadar olan 20 yıllık sürede asgari ücretin