Dolar için kader gecesi

Dolar için kader gecesi
Güncelleme:

Son zamanlardaki hareketliliğiyle dikkat çeken doların kaderi bu geceye bağlı.

ABD'de faiz artışının ötelenebileceği beklentileriyle TL bir haftada yüzde 3 değer kazandı, piyasa bu gece faiz kararı açıklayacak olan Fed'i bekliyor.

 ABD merkez bankası'nın (Fed) Haziran'dan itibaren başlaması olası öngörülen faizartışlarının ötelenebileceğine ilişkin beklentilerin bu akşam açıklanacak Fed kararı ile daha da destekleneceği beklentisiyle dolar küresel piyasalarda değer kaybederken, TL sert değer kazanıyor.

Dolar/TL 24 Nisan'da test ettiği tarihi 2.7435 seviyesinden 2.66'lara gerileyerek yaklaşık yüzde 3 değer kazandı.

Bugün TSİ 08:43'te 2.6536/2.6594 seviyesine geriledi. Dün gece likiditenin düşük olduğu saatlerde ise kur 2.6499'a kadar geriledi. Sepet bazında TL TRYBASKETD3= ise 2.8566 ile Cuma günü test ettiği tarihi zirvesinden daha da uzaklaşarak bu sabah aynı saatte 2.7822/2.7880 seviyesindeydi.

ABD ekonomisine dair zayıf veriler, Fed'in faiz artırma kararını öteleyeceğine yönelik beklentileri güçlendirerek doların geniş bantta değer kaybetmesine yol açtı. Dolar endeksi 96.011 ile 5 Mart'tan bu yana en düşük düzeyi gördükten sonra 96.141 düzeyinde yatay seyrederken, euro 1.1000 dolardaki direnç seviyesinin hemen altında 1.0972 dolardan işlem görüyor.
Fed'in bugün TSİ 2100'de açıklayacağı para politikasına dair kararı öncesinde saat 1530'da ABD birinci çeyrek büyüme verisi yayımlanacak. Uzmanlar, sert kış koşulları ve liman grevleri nedeniyle ekonominin ilk çeyrekte yüzde 1 büyüdüğünü tahmin ediyorlar.

Citi tarafından yayımlanan değerlendirmede, "Fed'in karar anı yaklaşırken, yatırımcılar kararın son derece sıkıcı olacağını düşünüyorlar. Buna karşılık Fed'e göre ekonomi hakkında son derece nötr olan bir değerlendirme piyasa için son derece umut verici olabilir ki, bu da başlı başına bir risk. Biz bu durumun dolar ve tahvillere kısa vadede büyük bir destek vereceğini düşünmüyoruz, ancak verilerin Eylül ayında artırımına imkan verecek kadar iyileşeceğine dair Fed'in umutlu oluğunu gösterebilir" denildi.

Bankacılar dolardaki Fed kaynaklı küresel değer kaybının bir miktar daha az olmakla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde yarattığı iyimserliğin TL'ye de yansıdığını belirttiler.
Ancak TL dolar karşısında yılbaşından bugüne yaklaşık yüzde 13'lük değer kaybı ile en çok değer kaybeden para birimi olmaya da devam ediyor. En çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 3 değer kaybetti. TL'deki negatif ayrışmada seçimlerin yaklaşması ve TCMB'nin siyasi nedenlerden dolayı para politikası üzerindeki etkinliğine ilişkin soru işaretleri oluşturuyor.

Fed'in ardından ise piyasa yarın TCMB'nin açıklayacağı yılın ikinci enflasyon raporuna odaklanacak.

Öte yandan dün Nisan ayı borçlanma programının tamamlanması ardından faizlerdeki düşüşün TL'deki seyre paralel bugün de devam etmesi bekleniyor. İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.05'e geriledi. Valörde son işlem ise yüzde 9.87 oldu. 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise ortalama bileşik faiz dün yüzde 9.47 valörde son işlem ise yüzde 9.22 seviyesindeydi.