Suriyelileri linç etmeye kalkıştılar
Oto yıkamadaki bu görüntüler sosyal medyayı salladı
Kritik MGK sona erdi ! Neler konuşuldu ?

'Türk tipi' Başkanlık modelinde önemli detay

AK Parti 'Başkanlık' sistemi üzerine hazırladığı metinde değişikilik yaptı. Buna göre 'Başkan' yerine Cumhurbaşkanı' ifadesi yer alacak.

'Türk tipi' Başkanlık modelinde önemli detay
A+ A-

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu ve o dönem, “Türk tipi başkanlık” modeli olarak kamuoyuna sunduğu metin üzerinde revizyona gidileceği, "başkan" yerine"cumhurbaşkanı" denileceği belirtiliyor. Yani “başkanlık sistemi” modeli “başkan” ifadesi kullanılmadan dizayn edilecek.

Başbakan Binali Yıldırım MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den anayasa değişiklik teklifinin referanduma sunumu konusunda net destek mesajı almasının ardından partisinin MKYK’sını topladı.

Yıldırım, gerekli görmesi halinde kendisine yardımcı olacak birkaç ismi görevlendirebileceğini, bunun dışında hiç kimsenin konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmamasını istedi.

"BAŞKAN" YERİNE "CUMHURBAŞKANI" DENİLECEK

Yıldırım’ın “MHP’nin hassasiyetlerinin gözetileceği” vurgusu sonrası ise parti kulislerinde, AKP'nin 24. dönemde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu ve o dönem, “Türk tipi başkanlık” modeli olarak kamuoyuna sunduğu metin üzerinde revizyona gidileceği konuşuluyor.

Bu çerçevede “başkanlık sistemi” modelinin “başkan” ifadesi kullanılmadan dizayn edilmesi formülünün gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Konuya ilişkin Milliyet’e konuşan AKP'li bir kurmay şunları söyledi:

 “Sayın Başbakan’ın belirleyeceği kadro ile yapacağı çalışma ile anayasa teklifimiz en kısa sürede şekillenip, Meclis gündemine getirilecek. Teklif hem bizim başkanlık sistemi talebimizi hem de Meclis’te referandum için gerekli 330 desteğinin sağlanabilmesini kolaylaştırıcı şekilde dizayn edilecek.

12-15 MADDE DEĞİŞİMİ YETERLİ

Başkanlık sistemi için 12-15 maddelik bir değişiklik yeterli. Ancak anayasada pek çok maddede Cumhurbaşkanı ifadesi geçiyor. Tüm bu maddeleri kapsasın dersek madde sayısı artar. Ama eğer ‘başkan’ yerine ‘Cumhurbaşkanı’ dersek, yani başkanlık sistemini başkan üzerinden değil, Cumhurbaşkanı üzerinden kurgularsak değiştirilmesi gereken madde sayısı azalır”

PSİKOLOJİK AÇIDAN SEÇMEN ÜZERİNDE ETKİLİ OLACAK

Habere göre parti kurmayları, “başkan” yerine "Cumhurbaşkanı" denmesinin de teklifin referanduma sunulabilmesi halinde seçmen nezdinde psikolojik açıdan olumlu etki yaratabileceğine işaret ediyorlar. AKP kurmayları, isimlendirmede, “başkan” yerine, "Cumhurbaşkanı” ifadesinin tercih edilmesinin, MHP’ye de daha sıcak gelebileceğini vurguluyor.

Milliyet