AK Partili Şaban Dişli neden istifa etti ?
''Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahçup olur''
İstifası istenen başkandan olay olacak hareket

İlber Ortaylı: Türkler çakal bir millettir

Almanya'da bir konferansa katılan İlber Ortaylı, Türklerin İslamiyeti Araplar'dan değil, İran'dan öğrendiğini söyledi.

İlber Ortaylı: Türkler çakal bir millettir
A+ A-

Almanya Münih‘te "Üç beş kişi" olarak adlandırılan Halk Hareketi Derneği tarafından düzenlenen konferansa Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk oldu.

Söyleşi başlamadan önce İlber Ortaylı, büyük gezilerin yorucu olduğunu ve bu sene 70 yaşına gireceğini belirterek bu tip etkinliklere daha fazla katılamayacağını söyledi.

"BUNUN ÜZERİNDEN BİR KİMLİK YAPAMAZSINIZ"

İlber Ortaylı, "Hayatınızın kompartımanlarında işte Alevi var, Sünni var vesaire çizerken politika yapamazsınız. Böyle bir kimlik olmaz; bu çok önemlidir. "Hepimiz elhamdülillah Müslümanız" deriz; fakat kalkıp bunun üzerinden bir kimlik yapamazsınız. Bir Memlekette kimlik çok önemlidir; fakat bunu hiçbir şekilde politikaya, daha doğrusu bireyin yaşam tercihlerine, o tercihlerin gruplaşmasına, gruplaşmaların partileşmesine müdahalesi mümkün değildir, çok açıktır ve bu her yerde olur. Türkiye‘de birçok şey değişti ve ikinci harbin sonunda dünyada çoğunluğu meydana getiren az gelişmişler arasında değildik. Üniversitemizi kurduk, sağlık hizmetlerinin temeli atılmıştı ve tabi ki yapılmayacak ve çok zor olan şeyler vardı; fakat birtakım şeylerde hazırlanmıştı ve Vatanı 14 Mayıs 1950‘lerde biz kurduk hikayelerine inanmayın" diyerek eleştirdi.

"BİZİMLE MÜSLÜMANLIK GELİYOR" ELEŞTİRİSİ

Ortaylı "Biz sanayileştik, zenginlik bizle geldi ve Turgut Özal ile başladı" söylemlerini eleştirdi. "Süleyman Demirel Türkiye‘nin gördüğü en önemli mühendislerden ve aklı başında politikacılardan biri. Her ne kadar kusuru varsa da, çok iyi yaptığı işleri de var" dedi.

Ortaylı, "Bizimle Müslümanlık geliyor" söylemlerine "sanki 10 bin senedir ağacın üstünde yaşıyorduk, şamanlık yapıyorduk. Bunlar boş şeyler ve tarih bilmemek, istismar etmek, kötü ve küçük amaçla kullanmak için ihlal etmektir. Bunlara itibar etmeyin. Böyle şeylerle iki gün insanları kandırırsınız ve üçüncü gün yetişen genç nesil sizi fena yapar. Hakikaten mezarınızın üstüne tükürecek dereceye gelir"diyerek yalan yazılan dergi ve kitapları eleştirdi.

"MUHTELİF SAYFALARDA GERİLİM ARTACAKTIR"

Ortaylı, "Ne yazık ki akrabacılık, etnik ve bölgesel ayrımcılık, tarikatçılık, mezhepçilik vesaire bunlar fevkalade tehlikeli ve yeni Türkiye‘yi bölecek ve kuruluşumuzu, gelişmemizi engelleyecek şeyler. Bunun ilk reaksiyonları ise aklı başında ve zekası yerinde bütün gençliğin kaçmasıdır. Haksızlıkların artması dolayısıyla muhtelif saflarda gerilim artacaktır. Memleket için en kötü gelecek budur. Bunu önleyecek tedbirlere gidilmesi lazım" dedi.

"TÜRKLER ÇAKAL BİR MİLLETTİR"

Ortaylı, konuşmasının devamında "İranla temasımızın çok olduğunu"belirterek "Türklerin İslamiyeti öğrendikleri memleket İrandır ve Araplar değildir" dedi.

İlber Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti:

"Bazı arkadaşlar uydurarak Kuteybe bin Müslim Orta Asya‘yı fethetmiş, Türkler bunu görünce bayılmışlar ve İslami kabul etmişler. Zor fethetti bir kere o doğru değil. Türkler öyle bayılarak din kabul etmez. Son derece çakal bir millettir; düşünür, bakar ve işine gelirse. Askerler çünkü, her şeyi öyle zart diye almazlar ve stratejik bir yapısı vardır. Bizim ilk devletimiz onuncu asrın sonudur"

"HER ŞEYİ MECLİSE BIRAKIRSANIZ DEMOKRASİ YÜRÜMEZ"

Ortaylı, her şey siyasi partilere ve müesses meclise bırakılırsa demokrasinin yürümeyeceğini vurguladı. Ortaylı, "Size İsrail‘i tanımanızı tavsiye ediyorum, mutlaka tanıyın gezin. Onlar yasa biçimdeki laikliği nasıl getiriyorlar; çünkü laik bir devlet değil. Türkiye‘de de bu, pratikle olacak bir şeydir, bunu Cumhuriyet yapmaya başladı ve bu çok önemlidir." dedi.

"MAHKEMEYE VERİN, ATIN FALAN OLMAZ"

Ortaylı sahneden ayrılmadan önce, Alman ZDF Kanalının sunucusu Böhmermann‘ın Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine yayınladığı şiir hakkında "Parti grupları değişik reaksiyon gösterdiler. Buna cevap vereceksem, böyle mahkemeye verin, atın falan olmaz. Ondokuzuncu Yüzyılda değiliz; o zaman öyle işliyordu. Aynı ağırlıkta; fakat gerçek hicve başvuran cevaplar verebilirsin." diyerek sözünü bitirdi.