''AK Parti örtülü ödenekten 15 yılda 6,5 milyar dolar harcadı''

''AK Parti örtülü ödenekten 15 yılda 6,5 milyar dolar harcadı''

Daha önce AK Parti’nin 16 yıl boyunca örtülü ödenekten yaptığı harcamaların toplamının 14.5 milyar TL’ye ulaştığını yazan Sözcü gazetesi yazar Çiğdem Toker örtülü ödenekteki kur etkisi için dikkat çeken ifadeler.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Örtülü ödenekte kur hesabı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Toker bir önceki yazısında AKP’nin 16 yıl boyunca örtülü ödenekten yaptığı harcamaların toplamının 14.5 milyar TL’ye ulaştığını yazmıştı. Toker bu yazısında ise örtülü ödenekteki kur etkisini irdeledi.

Toker'in hazırladığı hesaplama sonucunda 2003'den 2018'e kadar örtülü ödenekten toplam 6 milyar 546 milyon dolar harcandığı görülüyor.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yazıda AKP'nin ilk bütçesini hazırladığı 2003'ten 2019'a kadar yapılan örtülü harcamalara karşılaştırmalı yer verdik. Resmi verileri esas alarak hesap yaptık. 16 yıl boyunca yapılan örtülü ödenek harcama toplamı 14.5 milyar TL'ye ulaşıyordu.

Okurlar yazdı. Bir okurum döviz kurundaki artış dikkate alınmadan yapılan bu hesabın eksik olduğunu belirtmiş. Diğeri 2003'te asgari ücretin 226 TL olduğunu hatırlatmış.

Gerçekten “dış mihrakların saldırısı” ile 6 TL'ye yükselen ABD dolarının, 2003'te 1.5 TL olduğunu hatırlayınca okurlara hak verdim.

Bugün de AKP iktidarı boyunca örtülü ödenek gelişmelerinde kur etkisine baktık. Maliye verilerinde TL bazında olan ‘gizli hizmet gideri’ rakamlarını dolar üzerinden hesaplayarak dikkatinize sunuyorum.

Gördüğünüz gibi kurdaki değişimi dikkate almadan yapılan 14.5 milyar TL ile döviz kuruna göre yapılan hesap arasındaki fark büyük. Okurlara teşekkür ederim.

Hatırlatma: Örtülü ödeneğin nereye harcandığı sorgulanamıyor. Hangi milli çıkarlar için kullanılmış olacağı konusunda ancak tahminde bulunabilirsiniz.”

Çiğdem Toker'in yazısının tamamı için...