CHP’li Akın: ''Akkuyu’nun hukuki temeli çöktü''

CHP’li Akın: ''Akkuyu’nun hukuki temeli çöktü''
Güncelleme:

Türkiye’de nükleer enerji alanında lisans vermekle yükümlü olan Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kuruluşunu düzenleyen kararname Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Akkuyu Nükleer Santrali’nde yeni reaktörün temeli atılmadan hukuki temel çöktü." dedi.

CHP Enerji ve Altyapı Politikaları’ndan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kuruluşunu düzenleyen kararnamenin iptal edilmesiyle Akkuyu’nun hukuki temelinin de sakatlandığına işaret etti. CHP’li Akın yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

KURUMUN HUKUKİ TEMELİ ÇÖKTÜ

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali’nde üçüncü reaktör için henüz temel atılmadan; inşaat izinlerini veren Nükleer Denetleme Kurumu’nun hukuki temeli çöktü! Anayasa Mahkemesi; kurumun kuruluşunda Cumhurbaşkanlığı’nın yetki aşımında bulunduğuna hükmederek kararnameyi iptal etti. Nükleer Denetleme Kurumu’nun ihdas edilmesinin kararname ile olamayacağına hüküm altına aldı. Hem pahalı, hem de riskli olan Akkuyu Nükleer Santralı, artık Nükleer Düzenleme Kurumu’nun yasal temelinin de çökmesiyle artık hukuki açıdan sakatlandı.

DÜNYA BIRAKIYOR, TÜRKİYE İNATLAŞIYOR

Henüz inşaat aşamasında meydana gelen patlamalarla fiziki altyapı konusunda endişelere neden olan Akkuyu Nükleer Santrali; şimdi de hukuki altyapısıyla tartışmalı hale geldi. Tüm dünyada nükleer enerjiden uzaklaşma eğilimi hız kazanırken; Türkiye inatla mülkiyeti Rusya’ya ait olacak santrala yatırım yapıyor. Türkiye yenilenebilir enerji yerine nükleerde ısrar ediyor.

YÜKSEK GARANTİ ZAMMA DÖNÜŞECEK

İktidarın ticari değil, siyasi bir proje olarak dayattığı Akkuyu Nükleer Santrali, ne milli ne de yerli bir projedir. Santralın mülkiyeti ve işletimi tamamen Rusya’ya ait olacaktır. Projeyle ülkemize herhangi bir teknoloji transferi de yapılmayacaktır. Üstelik 15 yıl boyunca verilecek alım garantisi; vatandaşa zam olarak dönecektir.

HER ZAMAN BİR RİSK OLACAK

Proje yeterli ve güvenilir atık ve kaza eylem planı olmamasıyla da eleştirilmektedir. Akkuyu Nükleer Santralı devreye girdiğinde ülkemizde elektrikte talep fazlası oluşacak. Başka bir deyişle ülkemizin Akkuyu’ya bu koşullarda ihtiyacı yoktur. Alım garantisi nedeniyle ülkemiz Rusya’ya enerjide daha fazla bağımlı hale gelecek. Her şeyden öte ülke topraklarımız üzerindeki bir nükleer santral her zaman bir risk olarak endişelere neden olacaktır.