Sahte içkiden ölenlerin sayısı 43'e yükseldi! Onlarca kişi yoğun bakımda

Sahte içkiden ölenlerin sayısı 43'e yükseldi! Onlarca kişi yoğun bakımda
Güncelleme:

11 ilde sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e yükseldi. Yurt genelinde yapılan operasyonlarda yüklü miktarda sahte içki ele geçirildi.

Yaklaşan yılbaşı öncesi yurdun bazı illerinden sahte içkiden ölüm haberleri gelmeye başladı.

Şu ana kadar İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Yalova, Erzincan, Aksaray, Mersin, Kocaeli, Zonguldak ve Muğla'da 43 kişi yaşamını yitirdi.

En fazla ölüm ise İstanbul’da yaşandı. İstanbul Valiliği, 11'i yabancı 22 kişinin öldüğünü, hastanede tedavi gören 5'i yabancı, 16 kişinin ise hayati tehlikelerinin devam ettiğini açıkladı. İstanbul’u 4’er ölümle Gaziantep, Sivas ve Kahramanmaraş takip etti.

Yaşanan zehirlenme vakalarının ardından güvenlik güçleri, yurt genelinde sahte ve kaçak içkiye yönelik denetimlerini arttırdı, operasyonlar düzenledi.

İçki imal edilen kaçak imalathaneler ile sahte içki ve etil alkol satışı yapılan adreslere baskınlar yapıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

81 İLDE EŞ ZAMANLI ZEHİR OPERASYONU

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince önceki gün 81 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda, 84 bin 467 litre, 3 bin 443 şişe sahte ve kaçak içki ele geçirildi. Operasyonda 85 kişi de gözaltına alındı.

7 BİN 150 LİTRE İÇKİYİ YILBAŞINDA PİYASAYA SÜRECEKLERDİ

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından Avcılar’da Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'ndeki bir depoya yapılan baskında ise 2 kişi sahte içki üretirken suçüstü yakalandı.

3 bin litre viski, 2 bin litre etil alkol, bin litre votka, 750 litre cin, 400 litre rakı, 2 etil alkol ayrıştırmada kullanılan damıtma kazanı, 1 karıştırıcı, 1 alkolmetre ile alkol üretiminde kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Şüpheliler sorgularında 7 bin 150 litre sahte içkiyi yılbaşında piyasaya süreceklerini söyledi. Şüphelilerin, metil alkolü etil alkole çevirdikleri, elde ettikleri etil alkolü piyasada bulunan orijinal şişe ve etiketlerin birebir aynısını yaparak içki satışı yapan yerlere dağıtım yapmak için şişeledikleri belirlendi.

 İL İL SAHTE İÇKİDEN ÖLÜMLER

* İstanbul’da sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye başvuran 46 kişiden 11’i yabancı uyruklu, 22 kişi yaşamını yitirdi. 5'i yabancı 16 kişinin ise hayati tehlikelerinin sürdüğü bildirildi.

* Gaziantep’in Nizip ilçesinde, sahte içkiden zehirlenen Yunus Y., Erol Cengiz, Özgür T. ve Mustafa P. yaşamını yitirdi, 6 kişinin tedavisi sürüyor.

* Kahramanmaraş’ta Şahin B. (55), Abdullah Ç. (62), Ali K. (71) ve Aytekin K. (65) yaşamını yitirdi, 3 kişinin tedavisine devam ediliyor.

* Sivas’ın Zara ilçesinde Cevdet A., Şakir D.(32), Bülent E. (62) ve Güler K.(42) yaşamını yitirmişti. Hastanede 3 kişinin tedavisi sürüyor. 

* Yalova’nın Çınarcık ilçesinde Ekrem T. ile Metin Y., sahte içki içtikten sonra hayatını kaybetti.

* Erzincan’da Hasan B. (72) ve Aydın G. de (63) öldü, 3 kişinin tedavisine devam ediliyor.

* Aksaray’da 2 çocuk babası Erkan P. (56), yaşamını yitirdi.

* Mersin’de sahte içki içen Ali E. (57) öldü, 2 arkadaşı tedaviye alındı.

*Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde sahte içkiden zehirlendiği iddia edilen Metin K. (48) yaşamını yitirdi.

* Zonguldak’ta sahte içkiden zehirlendikleri iddiasıyla hastaneye kaldırılan 4 kişiden Mehmet B. (47) yaşamını yitirdi.

* Muğla'da bir tanıdığından aldığı içkiyi tüketen Turgut T. (59) hastanedeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.