Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Kılıçdaroğlu: Kendimizi feda ettik, ateşe attık

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 13 saatlik PM toplantısına bu sözleri damga vurdu.

Kılıçdaroğlu: Kendimizi feda ettik, ateşe attık
A+ A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dokunulmazlıklar konusunda referanduma gitmeme tavrına ilişkin olarak, "Tavrımız çok netti. İlk turda 330'un altına düşer mi diye bekledik. Referanduma gitseydik, Türkiye'de ayrışma artacaktı" dedi.

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, Kılıçdaroğlu, Antalya'da 13 saati aşan PM toplantısının kapanışında geniş bir değerlendirme yaptı. Alınan bilgilere göre, konuşan hemen herkesin dokunulmazlık oylamasını değerlendirmesini eleştirenKılıçdaroğlu, "Çok şükür toplantımızı dokunulmazlık toplantısına çevirdiniz, başka şeyleri de konuşacaktık" serzenişinde bulundu. Kılıçdaroğlu partinin tavrına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"TAKTİK GÜTTÜK"

"Tavrımız başından beri çok netti. İlk turda 330'un altına düşmesini bekledik, düşmeyince referandumun gerçekleşmemesi için bu yönde oy kullandık. Bu yönde bir taktik güttük. Hala 110 imza toplanmasına yönelik açıklamalar yapıyorsunuz. Böyle bir ihtimal yok. Elbette imza atabilirsiniz ancak imza attıktan sonra bu partide kalamazsınız, görüşünüz bu yöndeyse partide durmanızın bir anlamı yok. Arkadaşlarımız bireysel başvuru yapacak. Bu konuda Sezgin Tanrıkulu ve Akif Hamzaçebi bir taslak hazırlıyor. Ondan yararlanabilirsiniz.

"KENDİMİZİ ATEŞE ATTIK"

'CHP oylarıyla HDP'liler yargılanacak' diye bir algı yaratılıyor. Ancak en çok fezleke benim hakkımda, en fazla fezlekesi bulunan milletvekili CHP'de. Dolayısıyla en çok etkilenecek parti CHP. Kendimizi feda ettik, ateşe attık. Ben yargılanmaktan korkmuyorum. AKP, terör konusunda buna sığınıyordu, bakalım terörü önleyebilecekler mi, ancak önleyemezler.HDP'liler tutuklanmayacak, düne kadar Oslo'dan habur'a, çözüm sürecindenDolmabahçe'ye kadar AKP ile kolkolalardı. İşbirliği içindelerdi. Referanduma gidilseydiTürkiye'de ikilik olacaktı, ayrışma artacak, katı bir biçimde yansıyacaktı. Kendimizi Türkiyeiçin feda ettik."

İŞLEME KOYMADI

Toplantıda dokunulmazlık konusunda Anayasa Mahkemesi'ne gidilip gidilmemesi için PM'de oylama yapılmasını öneren milletvekillerine, hukuken bir parti organında bu yönde karar alınamayacağı mesajını veren Kılıçdaroğlu oylama yaptırmadı.

Bunun üzerine söz alan İlhan Cihaner'in kararın bu toplantıdan çıkması gerektiğini, bu yönde karar alınabileceğini söylediği, ancak alınan kararın tavsiye kararından öteye gidemeyeceği yönünde yapılan hukuki mütalaanın ardından oylama yapılmadığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN GÖZDAĞI

Toplantıda söz alan PM üyelerinin önemli bir bölümü dokunulmazlık oylamasında "hayır" oyu kullanılması gerektiğini savundu. "Bazı arkadaşlarımız, siyasi ikballeri için delegelere koşuyorlar" diyen Kılıçdaroğlu'nun, ön seçime girecek adayları veto etme yetkisinin olduğunu kaydederek gözdağı verdiği belirtildi.