Sultanahmet saldırısı turizmi vurdu !

Sultanahmet saldırısı turizmi vurdu !

İstanbul'daki terör saldırısı sonrası Kapadokya'da çok sayıda rezervasyonun iptal olduğu belirtildi.

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda dün meydana gelen canlı bomba saldırısının ardından, Türkiye'nin en önemli kültür, doğa ve inanç turizmi merkezlerinden Kapadokya'da rezervasyon iptalleri olduğu belirtildi.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya'nın İstanbul'la bağlantılı ağırlıklı olarak kültür turizminin olduğu bir bölge olduğunu belirterek, "Meslektaşlarım olan turizmcilerle konuştum, kendi tesislerimizde de yoğun olarak iptaller alıyoruz" dedi. Ocak ayının Kapadokya'nın zayıf olduğu dönemlerden birisi olduğunu kaydeden Dinler, "Fakat ileriye dönük rezervasyonlar içerisinde Mart, Nisan ayına yönelik hatta Ağustos ayında olan rezervasyonlardan bile iptaller aldık. Şimdi münferit iptaller alıyoruz ama ilerleyen günlerde grup iptallerinin çok yoğun olarak başlayacağına inanıyoruz" diye konutu.

Olayların üst üste gelmesi nedeniyle kısa vadede turizmde iyileşme olacağını düşünmediğini kaydeden Yakup Dinler, şunları söyledi:

"Rusya krizi Antalya'yı çok zor duruma soktu, kültür turizmi noktaları olan İstanbul, Kapadokya, Pamukkale nispeten daha rahattık. Fakat şimdi patlamanın İstanbul'un kalbinde, turistlerin en fazla rağbet ettiği yerlerden birinde olması bizi çok zor duruma sokacak ve şu an itibariyle ben 2016'yı kayıp yıl olarak görüyorum. Almanya, 2015 yılı itibariyle ülkemize en fazla turist gönderen ülke konumundadır. Resmi açıklama gelmedi ama ölenlerin çoğunu Alman turistlerin olduğunu duydum. Onlara rahmet diliyorum. Maalesef, Almanya ülkenin geneline gitmeyin diye açıklama yaptı. Alman pazarı da kayıptır. Çok zor toparlanır. Bunun etkilerini, ne olacağını en erken Mart ayındaki Berlin'deki fuarda görebiliriz."

Göreme Beldesi'nde turistik işletme sahipliği yapan İsmail Öztürk ise "Geçen yılın aynı döneminde göre zaten turist sayısında yüzde 40 dolayında azalma vardı. Operasyon grupları 20 Ocak itibariyle başlıyordu. Bunların çoğunluğu da Alman'dı. Saldırı sonrasında ciddi azalma olabilir. Bu yıl turizm açısından iyi olmayacağını düşünüyorum. Son saldırı da zarar verir" dedi.