Başörtüsü artık TSK’da da serbest

Başörtüsü artık TSK’da da serbest

TSK'da da kılık kıyafet yönetmeliği değiştirildi. Buna göre artık kadın personel TSK'da başörtüsü takabilecek.

Resmi gazetede yayınlanan kararla, 1982 yılında çıkarılan Kamudaki Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği değiştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafet yönetmeliğine dahil edildi.

1982'deki yönetmelik, “Kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını'' öngörüyordu. Yönetmeliğin 6.maddesi, “Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” hükmünü içeriyordu. Böylece TSK’deki sivil memurlar da kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu.

Yönetmelik değişikliğiyle TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar başörtüsü takabilecek. Erkekler de yazın ceket giymeyecek, kravat zorunluluğu olmayacak, sakal ve bıyık da belli ölçüde serbest olacak.