Alitalia'da uçuşların yüzde 60`ı iptal

Alitalia çalışanları firmanın yeni eylem planını protesto amaçlı greve gitti. Gün boyunca uçuşların yüzde 60`ı iptal edildi.

Alitalia'da uçuşların yüzde 60`ı iptal
A+ A-

İtalyan ulusal havayolu firması Alitalia'da çalışanlar firmanın yeni eylem planını protesto amacıyla greve gitti.

İtalyan Rainews kanalının haberine göre, Alitalia'nın 2 bin çalışanın  işten çıkarılması ve mevcut personelin maaşlarında yüzde 20'den yüzde 30'a varan  kesintiler öngören eylem planı protesto edildi.

Firma çalışanları dün 24 saatlik grev kararını uyguladı. Sadece  07.00-10.00 ile 18.00-21.00 saatlerinde sınırlı hizmet verildi.

Grev nedeniyle Alitalia'nın ulusal ve uluslararası pek çok  operasyonunda iptaller yaşandı. İç ve dış hatlarda uçuşların yüzde 60'ı iptal  edildi, yolcuların yüzde 92'si alternatif uçuşlara yönlendirildi.

Bu arada, İtalyan firmasından yapılan açıklamada, grev dolayısıyla  bugün erken saatlerdeki bazı uçuşların ya iptal edileceği ya da saat değişikline  gideceği bildirildi.

İtalya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Alitalia'nın yüzde  49'u 2014 yılında yapılan anlaşmayla Abu Dabi merkezli Etihad Havayollarına geçse  de bu ortaklıktan gelen yatırım ve kaynaklara rağmen firma halen istenilen  ekonomik performansı tam olarak gösteremedi.